Witam. O wyznaczaniu FTP napisano już prawie wszystko i metod jego wyznaczania jest również kilka. Wg mnie najbardziej wiarygodne jest mieszanie testów krótkich i długich (20-40 min), jednakże wiadomym jest że nikt, ich nie lubi, a szczególnie tych długich. Nie ma większych problemów jak znajdziesz się na długim podjeździe w środku zimowego zgrupowania, ale jak wiecie w Polsce nie ma zbyt wielu podjazdów, na które podjeżdża się ponad 20 min, a już na pewno nie ma ich blisko dużych skupisk kolarzy.

Ostatnio natrafiłem na ciekawą alternatywę wyznaczania FTP przy pomocy programu „What’s My FTP? – Xert”, który można zainstalować na nowszych modelach liczników Garmin (dokładna lista urządzeń Garmin kompatybilnych z programem dostępna jest na stronie sklepu).

Jest to program, który instalujemy ze sklepu „Connect IQ” Garmina i dostajemy dodatkowe jedno pole danych (program jest oczywiście darmowy).

Podczas jazdy Xert liczy FTP na podstawie mocy, którą generujemy i wskazania zawsze zaczynają się od 150 W i potem zaczynają się zmieniać. Podchodziłem do tego okienka z dość dużym sceptycyzmem, bo WKO potrzebuje góry danych żeby nam wskazać FTP, a tu po jednej jeździe mamy mieć wynik. Oczywiste jest, że jeżeli pojedziemy sobie na luźną jazdę to nasze FTP nie wychyli się zapewne ponad 200W, ale gdy zaczniemy robić maksymalne interwały tak powyżej 5 min to wskazania będą dość wiarygodne. Oczywiście pamiętać należy, żeby te próby jechać z maksymalną intensywnością. Drugą sprawą, o której należy pamiętać, to największy mankament tego programu, to liczenie FTP prze program tylko z okrążenia. Zatem, aby wskazania były w miarę wiarygodne nie zalecam wciskać przycisku LAP przez cały trening. Oczywiście przed końcem treningu należy sprawdzić sobie jakie FTP nam program wyliczył, gdyż jak zapiszemy trening wskazania Xert FTP zostaną wyzerowane.

Testowaliśmy ten prosty programik z kolegą i wskazania były dość dokładne, czyli ±2 W, w stosunku do wyznaczonego FTP przez WKO, czyli naprawdę dokładnie. Nie znam algorytmów liczenia FTP przez ten program, ale dla mnie jest niewyobrażalnie dokładny jak na tak prostą aplikację.

Testujcie na sobie i sprawdźcie jak się to kształtuje u Was.

tutaj link do sklepu Garmina z programem.